1. Jaka waga?

Powinna działać dowolna waga wyposażona w port RS232 lub USB oraz komunikująca się po protokole Angel (inne nazwy  to EURO, CAS, AP1, AP1.15). Przetestowane przez nas urządzenia to:

  • CAS wagi serii ER+, SWII, PR-II, PDI-E i DBII
  • Fawag WS1 oraz WIN-15/1
  • Aclass PS 1X
  • Elzab Prima / Prima2 (o tej wadze jest dedykowany artykuł opublikowany tutaj).

Należy zadbać o poprawne skonfigurowanie komunikacji w wadze (9600, 8n1, komunikacja ciągła) oraz włączony poprawny protokół komunikacji.

 

2. Jak podłączyć?

O ile waga nie posiada portu USB, który podłączamy bezpośrednio do tabletu, potrzebujemy konwerter RS232-USB pracujący na chipie Prolific PL2303, niestety na rynku jest sporo podróbek, z którymi nasze urządzenie nie będzie poprawnie działało (nieważne, że działa na PC). Proponujemy tani i sprawdzony Unitek Y105. Konwerter wpinamy przez USB do tabletu a złącze DB9 podpinamy do wagi (bezpośrednio lub przy użyciu kabla wykonanego zgodnie z zaleceniami producenta wagi). Czasami może być konieczne zastosowanie dodatkowo przejściówki null-modem, lub alternatywnie jeśli samodzielnie wykonujemy kabel zamiana na wtyczce podłączanej do Unitek Y105 pinów Rx i Tx. Konwerter nie wymaga żadnej konfiguracji.


3. Instalacja i konfiguracja sterownika

W Dotykačka Marketplace instalujemy Sterownik wagi (po instalacji zmienia on nazwę na Ustawienia sterownika wagi), podłączamy konwerter USB do portu tabletu i wciskamy klawisz "Wymagać uprawnień". Jeżeli waga jest poprawnie skonfigurowana i poprawnie wykonany kabel od tej chwili w ustawieniach sterownika wagi widoczne będzie wskazanie masy. Można już pracować na wadze w Dotykačka.